Mauri Hakkında

Mauri maya
Mauri Maya

Mauri Maya, Associated British Foods (ABF) şirketler grubunun uluslararası maya ve fırıncılık hammaddeleri bölümü olan AB Mauri’nin bir parçasıdır. Mauri Maya 1988 yılında Avustralya’lı Burns Philp Grubunun ortaklığı olarak Bandırma, Aksakal’da kurulmuş, 1989 yılında hisselerinin tümü Burns Philp tarafından satın alınmıştır.

Avustralya’lı Burns Philp Grubu, 2004 yılında dünyadaki tüm ekmek mayası ve baharat işlerini, Avrupanın en büyük gıda şirketlerinden birisi olan Associated British Foods (ABF) Grubuna satma kararı almıştır. O tarihten bu yana faaliyetlerini Mauri Maya Sanayi A.Ş. olarak sürdürmektedir.

Büyük endüstriyel üreticiler dışında tüm maya satışlarını bayileri aracılığıyla gerçekleştiren Mauri Maya, endüstriyel maya pazarında “MAURI MAYA”, “MARMARA MAYA” ve “EVMAYA” markalarıyla, ev tipi maya pazarında ise “EVMAYA” markasıyla, ülkemizin tüm bölgelerinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

 

Mauri Maya ayrıca pek çok komşu ülkeye ürünlerini ihraç etmektedir. Dünya standartlarında son derece kaliteli mayalar üreten Mauri Maya, ekmekçilik sektöründe müşteri memnuniyetine odaklanmış şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Mauri Maya; ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, Helal Uygunluk Sertifikası, ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi, ISO 14000 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, FSSC 22000 Gıda Güvenliği Sistemleri için TSE tarafından belgelendirilmiştir ve bu sistemlere göre üretim yapmaktadır.

Mauri Maya, çevrenin en hassas ve en kıymetli kaynak olduğuna inanmaktadır ve bunun gereği olarak gelişmiş ileri teknolojilerle donatılmış arıtma sistemlerine sahiptir.

Mauri maya ekmekçilik sektöründeki tüm yeni teknolojileri yakından takip etmektedir ve geliştirdiği alternatif yeni ürünlerle Türk fırıncısının hizmetinde olmayı sürdürecektir.

AB Mauri, fırıncılık ve pişirme endüstrisi için maya ve gıda geliştirici bileşenler üretmekte ve dünya çapında faaliyet göstermektedir.

 • Çalışan Sayısı: 7.000
 • Üretim Tesisi Bulunan Ülke Sayısı : 32
 • Üretim Tesisi Sayısı : 52
 • Satış Yapılan Ülke Sayısı : 100’ün üzerinde ülke

AB Mauri, farklı pazarlardaki deneyimlerinden elde ettiği uzmanlık sayesinde yüksek teknoloji standartları geliştirmiş bulunmaktadır. Farklı ülkelerde faaliyet gösteren şirketlerini teknoloji ve know-how açısından desteklemektedir. Uzman bilim adamları ve teknisyenleri ile ekmekçilik ve unlu gıdalar, içecek sektörü, hayvan yemi, ilaç ve biyoetanol üretimi de dahil olmak üzere dünya genelinde bir çok sektörde faaliyet yürüten büyük küresel şirketlere etkin çözümler sunmaktadır.

AB Mauri, Avustralya / Sidney’de bulunan Ar-Ge merkezinde geliştirilmiş bin dört yüz farklı kültür ile dünya genelinde önde gelen endüstriyel üreticilerin ve farklı pazarlardaki bireysel müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun özel spesifik maya uygulamaları sunabilecek bilgi ve teknolojik birikime sahip bulunmaktadır.

Küresel mirası yaklaşık yüz elli yıla yayılan AB Mauri şirketi, Burns Philp ve ABF Cereform şirketlerinin Maya, Ekmek Katkı Maddeleri ve Unlu Mamuller portföylerinin 2004 yılında birleştirilmesiyle büyük bir uluslararası şirket haline gelmiştir. Burns Philp, Maya ve Ekmek Katkı Maddeleri şirketi yüz yıl önce kurulmuştu. AB Mauri’nin tarihçesi ise, 1868 yılında Kuzey Amerika’da Fleischmann Hamur Mayası’nın üretimine kadar uzanmaktadır.

Mauri Maya

AB Mauri‘nin küresel fırıncılık endüstrisindeki faaliyetleri iki temel segment altında toplanmıştır:

(A) Maya;
AB Mauri’nin fırıncılık sektörü için küresel uzmanlığı ve teknoloji yeteneklerinin uzun bir geçmişi vardır.

 • Yaş Hamur Mayaları
 • Şarap Mayaları
 • Bira ve Elma Şarabı Mayaları
 • Kuru Hamur Mayaları
 • Alkollü İçecek Mayaları
 • Biyoetanol Mayaları

(B) Ekmek ve Ekmek Geliştirici Katkı Malzemeleri;
AB Mauri müşteri beklentilerine odaklanması sayesinde elde ettiği sonuçlarla global teknolojide lider konuma gelmiştir. Sahip olduğu teknoloji ile tüm dünyada hem büyük hem küçük fırın işletmeleri için geniş bir yelpazede ürün çeşitlendirmeleri yaparak, fonksiyonel performansın yanı sıra, tat ve tazelik boyutlarında da çözümler üretmektedir.

 • Kek Miksleri
 • Ekmek geliştiriciler
 • Aromalar
 • Özel un karışımları
 • Ekmek miksleri
 • Enzimler

Maya ve Ekmek Geliştirici Katkı Malzemeleri kategorilerindeki uluslararası markaları; Fleischmann, Mauripan, Pinnacle, Virgen, Mauri, Prie, Tower and Cinta Roja.

Mauri Maya

AB Mauri, merkezi Londra’da bulunan “Associated British Foods plc” (ABF) grup şirketinin; Maya ve Ekmek Geliştirici Katkı Malzemeleri, Şeker, Tarım, Market (tüketici) Ürünleri ve Perakende Mağazacılık (moda) gibi 5 temel iş alanında topladığı faaliyetlerinden birisi olan “Maya ve Ekmek Geliştirici Katkı Malzemeleri” alanında faaliyet yürütmektedir.

ABF, 53 ülkede 128.000 çalışanıyla, 5 temel faaliyet alanında küresel olarak 15,4 milyar Sterlin satış cirosuna sahip lider bir uluslararası grup şirketidir.